Vyhodnocení SGP

Vyhodnocení SGP

Mistrovství světa na ploché dráze – 2023 FIM Speedway Grand Prix of Czech Republic

Praha stadion Markéta
2.6.2023 – MS jednotlivců do 21 let pro rok 2023 (SGP2)
3.6.2023 – MS seniorů pro rok 2023 (SGP)

Závod FIM Speedway Grand Prix od Czech Republic (dále jen SGP) se i v letošním roce uskutečnil na stadionu Markéta ve dnech 2.-3. června 2023. V tomto seriálu MS soutěží šestnáct nejlepších světových jezdců na krátké ploché o titul mistra světa. Pořadatelem akce je Auto klub Markéta při PSK Praha se sídlem U Vojtěšky 11, Praha 6, registrovaný spolek /sportovní klub/, se zaměřením především na plochodrážní sport. Klub je realizátorem sportovních soutěží, a to od národních až po nejvyšší soutěže MS. Od roku 1997 se stal pravidelným každoročním pořadatelem nejvýznamnějšího seriálu MS na klasické ploché dráze – Speedway Grand Prix of Czech Republic a drží světový primát v počtu uskutečněných závodů.

Nejlepší světoví jezdci bojují o účast v SGP v kvalifikačních kolech a následně Challenge. Každoročně do kvalifikačních závodů nastupuje více než 80 jezdců z min. 23 zemí a mezi nimi i pět závodníků z ČR. Při všech závodech MS na krátké ploché dráze startuje vždy v závodě 16 jezdců + 2 náhradníci s možností postupu. Do samostatného finálového seriálu SGP se v předcházejícím roce kvalifikuje 15 nejlepších jezdců světa, kteří jsou vždy doplněni jezdcem na divokou kartu pořadatelské země. SGP2 jede kvalifikace v jednom roce s MS.

Na základě stanovení řádů Mezinárodní motocyklové federace FIM se každého závodu může účastnit maximálně 16 jezdců z toho 15 stálých účastníků a jedna divoká karta + 2 klasifikovaní náhradníci.

Počet zahraničních soutěžících byl tím pádem v těchto dvou dnech 29 sportovců (juniorů a seniorů dohromady) a 7 sportovců z ČR včetně oficiálních náhradníků

Zhodnocení české účasti

Nominace českých jezdců v SGP byla určena sportovní komisí ploché dráhy ve spolupráci s pořadatel na základě aktuální výkonosti. Na divokou kartu byl nominován:

 

 •  
  • jezdec Václav Milík, který skončil v závodě na 16. místě.
  • náhradníci Jan Kvěch a Eduard Krčmář do závodu nezasáhli.

V pátečním MS juniorů do 21 let/SGP2/, startovali dva čeští junioři a umístili se:

 •  
  • 13. Daniel Klíma, 14. Petr Chlupáč
  • Náhradník: Jaroslav Vaníček 17

Nejzkušenějšímu našemu jezdci Václavu Milíkovi se nepodařilo v tomto závodě SGP výrazněji se prosadit. Konfrontace našich jezdců s absolutní světovou špičkou však přináší úspěchy. V kvalifikaci MS pro rok 2024 si vybojoval Jan Kvěch postup mezi 15 stálých jezdců seriál SGP 2024, kteří budou bojovat o titul MS. Je to výrazný posun výkonnosti české ploché dráhy ve světě. Přínosem byl i start českých juniorů v SGP2, kteří postupně doplňují seniorskou reprezentaci.

Návštěvnost SGP 2023

10 807 diváků (2 361 českých diváků, 8 446 zahraničních)

Do České republiky každoročně přijíždí tisíce zahraničních fanoušků. Do Prahy zamířili podpořit své favority především z Polska, Německa, Velké Británie, Švédska, Slovenska, Dánska, Maďarska ale nechyběli ani diváci ani z Rakouska, Finska, Italie, Holandska. Chorvatska, Slovinska,). Vzhledem k velikosti akce zahraniční turisté většinou tráví v hlavním městě České republiky celý víkend. Jsme rádi, že po covidu se nám letos povedlo stadion zaplnit. Na páteční závod SGP2 bylo věnováno skoro 200 vstupenek do dětských domovů a Jedličkova ústavu v Praze.

Celkové náklady na akci tvořily v roce 2023 12 130 000,- Kč

Zpráva o mediálních výstupech / pokrytí VSA

Celosvětová televizní sledovanost přesahuje 100 miliónů diváků z 5 kontinentů na 110 územích celého světa. Díky novému promotérovi Discovery Sport Events se šampionát zařadil do televizního vysílání stanic Discovery+ a Eurosport a pro české diváky se oba závody vysílaly na ČT Sport

 •  
  • Tištěná publicita, rádiové spoty, reklama na internetu, internetový přenos akce, propagace akce na sociální sítí

Realizována byla propagace na sociálních sítích, tištěná publicita v hlavních denících, plakátová propagace v pražském MHD a na velkoplošných TV obrazovkách na lukrativních místech v Praze. Internetový přenos akce byl prostřednictvím aplikace Eurosport, reklama na internetu prostřednictvím sítě Google, Facebook a mediálních partnerů a rádiové spoty na stanicích Radiožurnál a Radiožurnál sport. Velká část reklamy byla provedena i v zahraničí, především v motocyklových časopisech ale i v programech sportovních akcí.

Celkový počet zástupců médií na VSA (vydané akreditace)

Pražský závod navštívilo přes 60 domácích a 110 zahraničních novinářů a fotografů, kteří publikují zpravodajství ihned po jeho skončení. Celkový počet shlédnutí internetových článků o pražské GP byl 2,6 miliardy.

Oproti loňskému roku byl nárůst sledujících o více než 100 tisíc

Speedway Grand Prix of Czech Republic je významná propagace České republiky jak po stránce sportovní, tak i společenské. Charakterizuje úroveň péče o sport a tělovýchovy v České republice.  Celosvětová prezentace v TV a sociálních sítích je propagací České republiky jejíchž   mediální hodnota (tz. AVE) je vyčíslena na téměř 12 milionů korun.

Ekonomický přínosů akce pro stát / kraj /obec

Ekonomickou analýzu dopadů letošního SGP nám zpracovala firma Economic impact v.o.s.

 

 •  
  • Iniciovaná spotřeba zhruba 59,7 – 65,3 milionů Kč,
  •  tržby v multiplikaci zhruba 112–124 milionů,
  • příjmy pro veřejné rozpočty zhruba 24-27 milionů
  • nenahraditelné přínosy pro veřejné rozpočty zhruba 22-25 milionů.

Dotace NSA byla oproti požadavku ponížena. Klubu se přesto podařilo navýšit příjmovou část rozpočtu, celá akce skončila v mínusu skoro 78 tis., který klub hradil z vlastních příjmů.

Mimoekonomický pozitivní dopad

Konfrontace našich jezdců se světovou špičkou vede naše jezdce ke zvyšování sportovní výkonnosti ploché dráhy v ČR.  Především Jan Kvěch v předešlých letech startoval jak v SGP2, tak i v závodech SGP jako Divoká karta a jeho výkonnost postupně roste. V kvalifikaci MS na sezonu 2024 se probojoval do seriálu SGP jako stálý účastník a po 15 letech se znovu objeví český závodník v celém seriálu. Nezanedbatelný fakt je, že tato akce vytvořila zhruba 61-67.pracovních příležitostí.

Celkové zhodnocení VSA

Tento ročník patří jak z diváckého, tak ze sportovního hlediska mezi vydařené. Účast významných osobností pozvedlo i společenskou úroveň a předávání cen vítězům primátorem hl. m. Prahy významně přispěla k propagaci České republiky. Pro příští jubilejní 30. závod SGP v Praze je velice důležité, abychom nepolevili v nastavené kvalitě, kterou jsme díky množství odjetých závodů získali. Mezinárodní Motocyklová Federace a promotér již několik let řadí tuto pražskou Grand Prix jako nejlépe organizovanou, za což patří velké díky všem, kteří se na této akci jakýmkoliv způsobem podílejí.

Partneři