SGP v Praze má nové termíny

SGP v Praze má nové termíny

Vážení příznivci ploché dráhy,

vzhledem k nejasnému postupu rozvolňování a vývoji vládních opatření se rozhodla Mezinárodní motocyklová federací FIM spolu s promotérem seriálu SGP a Auto klubem Markéta přesunout závod plánovaný na 5. června 2021. Nově se do kalendáře ploché dráhy zapíší dva pražské závody, které se budou konat ve dnech 16. a 17. července 2021 na stadionu Markéta. Je pro nás velká pocta, že po roce budeme moci opět uspořádat dva závody seriálu SGP.

Fanouškům, kteří již mají vstupenky na 5. června budou vráceny finanční prostředky v plné výši a to prostřednictvím sítě Ticketportal během příštích tří týdnů.

Předprodej na nové termíny bude zahájen 7. června.

ENG
Dear speedway fan,

Amidst ongoing concerns regarding COVID-19 (coronavirus) and in accordance with local government health and safety directives, the FIM, BSI Speedway, ACCR (Autoklub České Republiky) and the Marketa Stadium promoter have rescheduled the 2021 Anlas Czech Republic FIM Speedway Grand Prix from 5th June to July.

Therefore, two Prague events will be added to the speedway calendar, which will take place on 16th and 17th July 2021 at Marketa Stadium. It is a great honour for us that after a year we will be able to organize two races of the SGP series again.

For tickets purchased by you, the funds will be returned in full to the bank account from which the tickets were purchased, via the Ticketportal network within the next three weeks.

Tickets for the double-header weekend will go on sale in early June.

Foto: speedwaygp.com