TOP nejlákavejší singltreky a bikeparky

TOP nejlákavejší singltreky a bikeparky

Jezdíte rádi na horských kolech v terénu? Pak byste rozhodně měli vyzkoušet některý ze singltreků – úzkých cyklistických tratí různých stupňů obtížnosti.
Co musí takové stezky splňovat? Podle tvůrců vůbec první sítě singltreků v Česku musí být naplánované udržitelně, koncepčně a odpovědně vůči lidem a okolnímu prostředí, citlivě zasazené do přírodního prostředí a zábavné od začátku až do konce. Jejich počet stále roste a každý rok vznikají další a další, zejména v okolí lanovek v lyžařských střediscích.

Singltreky pod Smrkem
První síť úzkých singltrekových stezek vznikla na rozložitých úbočích horského masivu Smrk v překrásné divoké přírodě severních svahů Jizerských hor. Projektoval ji velšský designér Dafydd Davis, uznávaný jako absolutní světová špička ve svém oboru, a má všechno, co by měla mít dobrá „bajková“ destinace: skvělé stezky, kvalitní nástupní místo a lidi, kteří se starají o bezproblémový chod. Nabízí trasy v úhrnné délce přes 80 kilometrů ve čtyřech stupních obtížnosti.

Trutnov trails po Jestřebích horách
Síť jednosměrných terénních stezek pro horská kola naleznete v okolí Trutnova v lokalitě Čížkových kamenů a Jestřebích hor. Jedná se o příjemné trasy okořeněné nádhernými dalekými výhledy do okolní krajiny. V současnosti nabízí Trutnov Trails cca 17 km přírodních single trailů různých obtížností. Trasy trailů jsou navrženy tak, aby byly zajímavé pro všechny kategorie bajkerů. Nástupními místy jsou Trailcentrum Lhota u Trutnova, Bohuslavice, Markoušovice a parkoviště Pod Sedmidomím.

Rychlebské stezky
Další stezky, upravené pro zábavnou jízdu na horském kole, začínají a končí v obci Černá Voda u základny a informačního centra Rychlebských stezek. První tratě vznikly zrekonstruováním starých kamenných loveckých chodníků, postupně je doplnily moderní flow traily. V Černé Vodě je k dispozici půjčovna celoodpružených kol, servis a výuka jízdy na MTB, informační servis včetně zajištění ubytování, občerstvení, cykloprodejna a myčka kol.

Singletrail Moravský kras
Vyrazte na kolo do lesů v Moravského krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Celkem je zde 28 km v terénu na třech okruzích. Jedná se o síť lesních stezek (trailů) mezi obcemi Jedovnice a Křtiny.

Singletraily a MTB okruhy v Bílých Karpatech
V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy Trail of Life Bílé Karpaty. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.
Je zde pět okruhů o celkové délce 130 km. Trasy jsou značeny a vedou dost často po klasických turistických značkách. Jsou to pečlivě vybrané trasy, na kterých si užijete jízdu na horském kole. Ale nečekejte vyhlazený povrch a jednosměrný singltrail, nejčastěji pojedete po lesní cestě, občas po pěšině.

MTB Beskydy
Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.
Cyklisté na horských kolech, kteří se vypraví do Beskyd, se mohou nechat inspirovat novým cyklo portálem, jenž představuje 36 tras o celkové délce 1627,6 km. Nejkratší z nich má 10 km, nejdelší hřebenovka je dlouhá 94 km. Všechny cyklotrasy lze stáhnout do GPS navigace.

Sázkou na jistotu jsou bikerské areály
Proč by lanovky ve velkých lyžařských areálech měly přes léto zahálet, když mohou do hor vyvážet cyklisty? Majitelé obvykle na svazích pod lanovkou, v okolních lesích anebo přímo na sjezdovkách připraví sjezdové trasy pro horská kola s různou obtížností se skoky, klopenkami a dalšími překážkami. Vy si pak můžete vychutnat adrenalinovou jízdu z kopce dolů. A kam se za bikerským dobrodružstvím vydat?

Otevřen je například Bikepark Rokytnice, kde se jezdí každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin., stejně jako v Bikeparku Ještěd, na šumavském Špičáku či v Koutech nad Desnou v Jeseníkách. Otevřen je také Bikepark Lipno a skvělý Bikepark Klínovec.

O víkendu se otevírá Bikepark Monínec, otevřeno bude v sobotu a v neděli od 10:00 do 17:00 hodin. Pojede lanovka a výdejní okénko na hotelové terase bude v provozu 11:30-18 hodin. Zahájení sezóny v Bikeparku Kopřivná v Jeseníkách proběhlo na konci května. Od 12. června 2021 se otevře bikepark ve Špindlu na Svatém Petru.

Mezi letošními novinkami je otevření singletrailů na Dolní Moravě a zrekonstruovaný Bikepark Říčky. K trailům zde vzniklo také zázemí, kde nesmí chybět půjčovna, servis a také nezbytná myčka kol. Po roční pauze způsobené výstavbou šestisedačkové lanovky v roce 2020 vás letos čeká plná nabídka bikeparku.

Zdroj: CzechTourism